Denemeniz için sınırlı sayıda ilk ay %10 indirimli VDS

İletişim Bilgileri

Akevler Mh. Esenyurt İstanbul

+90 (850) 302-1161

iletisim@onlinesunucu.com

Sosyal Medya

Wordpress php.ini Nerede


Wordpress php.ini nerede ve php.ini ne işe yarar gibi sorulara yanıt arıyorsanız, öğreneceğiniz yeni bilgiler ile Wordpress’i daha yararlı bir şekilde kullanabilirsiniz. Php.ini dosyası kısaca sunucu içerisinde yer alan php ayarlarını düzenleyebileceğiniz bir yapılanma dosyasıdır. Sunucuların kurulumu aşamasında birtakım yazılımlara ihtiyaç duyulur. Php.ini dosyaları kullanılan bu yazılımların daha sonradan düzenlenebilmesine olanak tanır.  Standart bir sunucuya sahipseniz sadece ilk aşamada bir kez php.ini dosyasına ihtiyaç duyabilirsiniz. Bir kez yapacağınız ayarlar sizi uzun süre idare edecektir. Sunucuda ne zaman ki bir ek ayar ya da düzenlemeye ihtiyacınız olduğuna karar verirseniz bu durumda tekrar php.İni dosyasına erişim sağlayabilirsiniz.

Standart sunucuların aksine özel sunucularda çalışıyorsanız bu durumda php.ini dosyasına daha fazla ihtiyacınız olur. Özel sunucular daha sık kişisel ayar gerektirir. Wordpress php.ini nerede sorusuna yanıt bularak her ihtiyacınız olduğunda zaman kaybetmeden sunucunuzun yazılım yarları sayfasına kolayca yönlendirilebilirsiniz.

php ini hatası

 

Wordpress Php ini Ayarları Nerede?

Php.ini dosyası sistemde “Configuration File Path” veya “Loaded Configuration” bölümünde yer alır. Wordpress php.ini dosyasına ulaşabilmeniz için sunucuda gerekli izinlere sahip olmanız gerekir. Bu izinlere ulaşabilmeniz için de WHM ve VPS gibi paketleri kullanıyor olmanız gerekir. Eğer paylaşımlı bir hosting paketi kullanıcısı iseniz, bu durumda php.ini dosyasına erişim sağlayamazsınız. Bir diğer seçenekte sunucu ayarlarınıza giriş yaparak da gerekli izini açık konuma getirebilirsiniz.

Wordpress php.ini dosyası sadece ait olduğu düzünde çalışan bir dosyadır. Farklı bir dizinde çalışmasını isterseniz dosyayı o dizine aktararak çalışmasını sağlayabilirsiniz. Wordpress php.ini nerede sorusuna yanıt bulabilmek için SSH programı kullanabilmeniz gerekir. Bilgisayarınızda yer alacak SSH programını açtıktan sonra ekrana “php-i |grep php.ini” yazdıktan sonra arama sonuçlarını görüntülemeniz gerekir. Ardından gelen sonuç ekranından php.ini dosyasının nerede olduğunu bulabilirsiniz.

Php ini dosyasının bulunduğu yer dosya yeri kurulumlarına göre değişiklik gösterir. En çok kullanılan iki panele göre php.ini dosyasının bulunduğu yer şöyledir;

  • Plesk dosya yolu: /etc/php.ini
  • cPanel dosya yolu: /etc/php.ini

Wordpress Php. İni Ayarları

Wordpress php.ini nerede sorusuna yanıt arayanlar bu dosyada hangi ayarları değiştirebileceklerini de bilmelidir. Php.ini dosyasına eriştiğinizde üzerinde değişiklik yapabileceğiniz ayarlar şu şekildedir;

  • Memory_limit
  • Safe_mode
  • Max_execution_time
  • Register_globals
  • Magic_quotes_gpc
  • Max_input_time

Ayarlara dosya üzerinden ulaştıktan sonra gerekli ayarları değiştirebilir ve istediğiniz şekilde özelleştirebilirsiniz.


İçeriği Beğendiniz Mi ? (0)

<< Geri